Gıda Tesisleri Nemlendirme

Gıda Üretim Tesisleri Nemlendirme Sistemleri

Gıda üretim endüstrisi içinde nemlendiriciler için birçok farklı uygulamalar bulunmaktadır. Dünya çapındaki gıda üreticileri için Antbiokim nemlendiricilerinin gerçekleştirdiği bir çok nem kontrol projesi arasından bir kaçı aşağıda verilmiştir:
 

Ekmek mayalandırma fırınları – mayalandırma fırınlarının, pişirme öncesi mayalandırma prosesi sırasında ekmeğin yüzeye yapışmasını önlemek için %75 bağıl nemde tutulması gereklidir. Ekmek kurursa ekmek kabuğu oluşur ve bu da ekmeğin çatlamasına neden olur. Bu ise ürünün tadına ve görünüşüne zarar verir.

Bisküvi – nemli, hafif kabarık bir ince bisküvi üretmek amacıyla, ince bisküvinin kurumadan kabarmasını sağlamak üzere havanın %75 bağıl nemde tutulması için buharlı nemlendiriciler kullanılır.

Peynir depoları – soğuk peynir depoları, peynirin olgunlaşması sırasında kırılma ve çatlamaların oluşmasını engellemek için yüksek %95 bağıl nemde tutulmaları gereklidir.

Füme sosis – füme prosesi, sosislerin uzun bir süre asılı kalması nedeniyle kurumasını önlemek için % 75- 80 bağıl nem oranında tutulması gereklidir.

Çay poşetleri – nem kontrolü, çayın poşetlere doldurulup karton paketlere konulduğu aşamaya kadar her bir çay poşetinin ağırlığının aynı olması ve çayın nem oranını korumak için kullanılır. Aynı zamanda statik elektriği kontrol ederek çayın besleme silosundan poşetlere kesintisiz bir şekilde akması sağlamak için kullanılır. 

Patates gevreği – CO2’nin ve ışık düzeylerinin sıkı kontrolü ile birlikte patates yedek deposunu 4°C’de ve nemi %95 bağıl nemde tutarak patatesler dokuz aya kadar taze tutulabilirler. Yedek deposu, tedarikçilerden patates temini sekteye uğradığı zaman kullanılan bir rezerv depolama alanıdır. Bu, patates gevreği üretiminin kesintiye uğramamasını ve 24/7 esasına göre çalışmasını sağlar.

Yukarıdaki bir çok uygulamada, nemlendiriciler ürünün nemini dış ortama vererek kaybetmesini önlemek için kullanılır. Bu ürünün içinde doğru nem oranını ve kalitenin aynı kalmasını sağlayarak raf ömrünü uzatır ve ürünün görünüşünü daha iyi hale getirir. Ancak, nozul gibi bir sprey nemlendiricinin adyabatik soğutma etkisi aynı zamanda ek bir fayda sağlayarak sıcaklığı azaltabilir.

 

Mezbaha Nemlendirme Sistemleri

 
Tipik olarak yeni kesilmiş bir sığır 12 saatlik bir soğutma prosesinde ortalama 37°C’den 12°C’ye soğutulurken, nem kaybından dolayı ağırlığı %3 azalır. Nem kaybı esas olarak soğutma tesisinden gelen besleme havasının en düşük ve karkasın en yüksek sıcaklıkta olduğu soğutma prosesinin ilk safhalarında gerçekleşir. Tipik bir yarım sığır gövdesindeki kayıp 6 kg’dır. Depodaki karkas sayısı ile artan bu durum mezbahadaki maliyete önemli bir etkisi olmaktadır. Sığır gövdesine doğrudan su püskürtmeye izin verilmediği için ağırlık kaybını azaltmak üzere mezbaha nemlendirmesi prensibi benimsenmiştir. Nemlendirmeyle soğutma odasındaki nemi yükseltmek mümkündü. Böylece soğutma havası karkas gövdeler tarafından ısıtılırken nemi et yerine havadan alır ve bu nedenle ağırlık kaybı önlenir. Tipik bir depoda 270 sığır gövdesi veya 540 yarım sığır gövdesi bulunur. Ortalama %3 ağırlık kaybı, her 12 saatlik soğutma döngüsünde 2,916 kg kayıp demektir. Canlı bir sığırın bir kilogramı ortalama 27,50 TL olduğu için bu ağırlık kaybından kaynaklanan para kaybı hesaplanabilir. Bu da bir depo başına günde 70.000 TL mali kayıp demektir. Basınçlı hava ve su nemlendirici, mezbahalar ve et işleme tesisleri için ideal çözümdür. Hassas olarak hesaplanmış sprey nozulları deponun dış duvarlarına karşı konumlandırılır ve buharlaştırıcılardan gelen hava akımına karşı püskürtme yaparlar. Bu ise, nemin hava ile iyi bir şekilde karışmasını ve sonuçta karkas et üzerinde ıslanmaya neden olacak nem sürüklenmesinin olmamasını sağlar. Evaporatörden gelen hava sıcaklığı ile bağlantılı olarak nozulların çıktısı bir kontrol paneli aracılığıyla kontrol edilirler. Böylece karkas sıcaklığı azaldıkça soğutma ihtiyacı azalır ve spreylerin püskürtülen nem azaltılır. Sistemin etkinliğine örnek olarak, bir sığır mezbahasında nemlendirme sistemi kullanarak depolardaki kaybın %3’den yaklaşık %0.5’e düştüğü gösterilebilir. Maliyet tasarrufu ile sadece dört haftada nemlendirici temini ve montaj maliyeti için yapılan yatırım geri kazanılmıştır.