top of page

EVAPORATİF SOĞUTMA SİSTEMLERİ

Müşterilerinize yaşanacak ortamlar hazırlarız

EVAPORATİF SOĞUTMA

Tüm dünyada kendini kanıtlamış dış ortam serinletmesi ile ilgili tek etkili çözüm evaporatif soğutmadır. Evaporatif soğutma, ortamda hızlı buharlaşacak şekilde su, başka bir değişle nem verilmesidir. Mahale verilen su buharlaşırken ortamdan ısı çeker ve bu şekilde, su verilen ortamın sıcaklığının, komşu ortamlara göre ortalama 8-10 derece düşmesinin sağlar. Ortama verilen su aynı zamanda, ortamda bulunanları rahatsız etmemelidir. Mahalde ıslaklık ve aşırı hava sirkülasyonları yaratmamalıdır. Suyun Ortama yüksek basınçta ve buharlaşmaya hazır şekilde, su sisi şeklinde verilmesi ile istenen konfor sağlanmış olur. Şebekeden alınarak filtre edilen su, yüksek basınç pompası (60-70 bar) ve boruları ile özel nozullara ulaşır ve sisleme gerçekleşir.

Sisleme sistemi açık ortamın sıcaklığını düşürmenin yanı sıra ortama sinek, arı gibi uçucuların girmesini  engeller. Sisteme eklenecek dozlama ünitesi ile ortama hoş koku yayılması ve sis efekti ile de nezih bir görüntü oluşturur. Cafe, restaurant, otel tatil köyü villa yazlık ve birçok açık alanda uygulaması kolay ve ekonomik ÇEVENERJİ Açık Alan serinletme sistemlerini güvenle kullanabilirsiniz.

Evaporatif soğutmanın açık alanlarda kullanabilecek yeni modellerimizden olan salon tipi soğutma sistemimizi size tanıtalım. Sulu olan sistemimiz, soğutucu kapalı ortamlarda nemlendirme ve suyun ısısına bağlı olarak ortamın serinlemesine katkıda bulunur. Bu sistem sayesinde hem kapalı ortamlar serinler hemde ortamda yeterli nemlendirme sağlanabilir. Bu yöntem seraların serinletilmesi ile mantarhanelerin nemlendirilmesinde de kullanılabilmektedir.

KONDANSER SERİNLETME SİSTEMLERİ

Soğutma Ünitesi çalışmaya başladığında Cool-Sis Sisleme ile serinletme sistemi otomatik olarak devreye girerek hava soğutmalı sistemlerde soğutma ünitesinin etrafında serin bir ortam oluşturur.

Çalışmasıyla birlikte ortamda oluşan 8-10 derecelik sıcaklık farkıyla birlikte soğutma grubunun verimini arttırır ve %20 ye varan enerji verimliliği sağlar.

Sistemin püskürttüğü mikron seviyesinde su zerrecikleri ortamda ısı transferi oluşturmaktadır. Mikron seviyesinde püskürtülen 1 litre su 1200 metrekare yüzey alanına etki etmektedir.

Uygulama alanı ve durumuna göre püskürtülen suyun %100 buharlaşması sağlanabileceği gibi serpantin yüzeyini rahatlatmasıyla ısının daha hızlı transferi ve yüksek verim sağlanabilir. Özellikle serpantinlerin ıslandığı durumlarda insan sağlığına zarar vermeyen, gıdaya uygun kışır oluşumunu önleyici özel kimyasallar kullanılmaktadır.

SİSTEMİN FAYDALARI

  • Soğutma kapasitesini %10-20 Arttırır .

  • Elektrik sarfiyatını %10-20 Azaltır.

  • Kompresör ömrünü uzatır.

  • Bakım maliyetini düşürür.

bottom of page